Skutkiem otrzymania RSU może być dwukrotne powstanie przychodu
Nieodpłatne nabycie przez podatnika prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą tzw. Restricted Stock Units w ramach tzw. programu motywacyjnego, skutkuje powstaniem przychodu zarówno w momencie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, jak i w momencie zbycia akcji.
Stanowisko takie wyraził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej z 19 marca 2021 r. (0114-KDIP3-1.4011.803.2020.2.MG).
Programy motywacyjne
Programy motywacyjne są powszechnie stosowanym instrumentem polityki wynagrodzeń w przedsiębiorstwach funkcjonujących na obszarze Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych i innych Państw wysoko rozwiniętych. Beneficjentami programów coraz częściej są polscy rezydenci podatkowi, wykonujący pracę bądź świadczący usługi w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej na rzecz organizatorów tych programów bądź na rzecz podmiotów, należących do krajowych/międzynarodowych grup kapitałowych, w których te programy funkcjonują.
W przypadku wszelkiego rodzaju programów motywacyjnych, w ramach których oferowane są uczestnikom nieodpłatnie (bądź częściowo odpłatnie) różnego rodzaju pochodne instrumentów finansowych, z podatkowego punktu widzenia istotne dla określenia sposobu opodatkowania jest rozróżnienie trzech momentów:
- przyznania pochodnych instrumentów finansowych
- realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych
- sprzedaży objętych akcji.
Próba znalezienia odpowiedzi na pytanie na jakim etapie/etapach należy rozpoznać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta