Postępowanie gospodarcze w dobie pandemii – sądy z tarczą czy na tarczy?
Wbrew obawom przepisy tarczy 3.0 dają szansę na przyspieszenie procedur sądowych
.Rozprzestrzeniająca się pandemia wywołana zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 spowodowała daleko idącą destabilizację wielu obszarów życia społecznego. Wprowadzone w odpowiedzi ograniczenia w materii działalności gospodarczej nie tylko dotknęły bezpośrednio przedsiębiorców, ale wpłynęły też na sposób funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.
Reanimacja procedury gospodarczej in plus, ale...
Specyfika obrotu gospodarczego i profesjonalny charakter działalności prowadzonej przez przedsiębiorców skłoniły ustawodawcę do przywrócenia odrębnego postępowania w sprawach gospodarczych. Rozwiązania wprowadzone ustawą z 4 lipca 2019 r. – w założeniu projektodawcy – miały zapewnić szybkie i sprawne rozpoznawanie spraw o charakterze gospodarczym. W tym celu wprowadzono wiele różnych rozwiązań proceduralnych, które w większości zasługują na aprobatę.
Pozytywnej oceny wymagają przede wszystkim: decyzja o wyłączeniu niektórych przepisów o procesie zwykłym, dotyczących m.in. zmian przedmiotowych i podmiotowych powództwa, zawieszenia postępowania na podstawie art. 177 § 1 pkt 5 kodeksu postępowania cywilnego czy możliwości wytoczenia powództwa wzajemnego.
Podobnie ocenić należy obwarowanie czynności podejmowanych przez sąd gospodarczy konkretnymi terminami, np. pięcioletnim – dla żądania wznowienia postępowania na podstawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta