Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Konstytucyjna zasada związania prawem międzynarodowym

28 kwietnia 2021 | Sądy i Prokuratura | Arkadiusz Turczyn

Jak wyraźnie wskazuje preambuła Konstytucji RP, „my, Naród Polski – wszyscy obywatele Rzeczypospolitej (...) ustanawiamy Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej", w tym wyrażoną w jej art. 9 zasadę związania prawem międzynarodowym („Rzeczpospolita Polska przestrzega wiążącego ją prawa międzynarodowego"). Zasada ta w obecnym kształcie judykatury nie powinna budzić zastrzeżeń, niemniej wydaje się celowe przypomnienie o niej ogółowi adresatów norm prawnych.

Konstytucja RP określa relacje między prawem międzynarodowym a prawem krajowym przede wszystkim zgodnie z zasadami dobra wspólnego, suwerenności, demokracji, państwa prawnego oraz przychylności prawa krajowego prawu międzynarodowemu. W oparciu o te zasady można wyprowadzić wniosek, że Polska otwiera się na porządek międzynarodowy, zaś efektem przekazania kompetencji jest zazwyczaj skomplikowany układ zależności między państwem, jego organami a organizacją międzynarodową, więc przekazanie kompetencji zawsze należy oceniać z punktu widzenia zasad kształtujących tożsamość konstytucyjną (wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 26 czerwca 2013 r., sygn. akt K 33/12, z odwołaniem się do wyroku TK z 24 listopada 2010 r., sygn. akt K 32/09, orzecznictwo TK dostępne na https://ipo.trybunal.gov.pl). Z tego też względu wykładnia przychylna prawu europejskiemu w żadnej sytuacji nie może prowadzić do rezultatów sprzecznych z wyraźnym brzmieniem norm...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11949

Wydanie: 11949

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament