Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jeśli kompleksy, to nie tylko chłopskie

15 maja 2021 | Plus Minus | Barbara Fedyszak-Radziejowska
źródło: Rzeczpospolita

Czy aby na pewno PRL był dla chłopów czasem wyzwolenia od zależności i poddaństwa?

"Plus Minus" otworzył swoje łamy dla rozważań o „mentalności" polskich chłopów, rolników i mieszkańców wsi, inspirowanych książkami Adama Leszczyńskiego, Michała Rauszera, Kacpra Pobłockiego i Piotra Korczyńskiego, przypominającymi historię pańszczyzny i buntów chłopskich. Artykuły opublikowane w numerze z 24–26 kwietnia 2021 r. koncentrują się na przeszłości, która zdaniem autorów kształtowała współczesną chłopską, wiejską, a także polską tożsamość.

W tekstach zatytułowanych „Sześć pokoleń od podestu", czyli w rozmowie z Andrzejem Lederem, „Historyczni hunwejbini" prof. Andrzeja Zybały o twórcach najnowszych prac poświęconych polskim chłopom oraz „Obciążeni przeszłością" Kajetana Rościszewskiego autorzy koncentrują się na trwałych konsekwencjach konfliktu klasowego szlachta – chłopi pańszczyźniani. Ton formułowanych opinii jest podobny: „chłopi wdrukowali w kolejne pokolenia wzorce zachowawczości, służalczości wobec silniejszych i nadużywania władzy wobec słabszych". Ci zaś, którzy zgodnie z dzisiejszą modą próbują „uromantycznić i idealizować warstwy chłopskie", czynią to jednostronnie, „upraszczając rzeczywistość". Wszak czasy PRL były dla warstwy chłopskiej swoistą rekompensatą, bowiem „reforma rolna rozdzieliła duże majątki ziemskie na kilkuhektarowe gospodarstwa, rozdając je małorolnym lub bezrolnym chłopom...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11962

Wydanie: 11962

Zamów abonament