Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Archiwum pamięci cyfrowej

15 maja 2021 | Plus Minus | MARIUSZ KWAŚNIAK
Obecnie finalizowane są prace nad implementacją  do Cyfrowego Archiwum  ponad 400 tysięcy zeskanowanych fotografii
autor zdjęcia: Piotr Gajewski
źródło: IPN
Obecnie finalizowane są prace nad implementacją do Cyfrowego Archiwum ponad 400 tysięcy zeskanowanych fotografii

Ostatnie dwie dekady to skok cywilizacyjny od archiwalnej „epoki kamienia łupanego", kiedy to podstawą bytu były karty informacyjne i papierowe spisy zdawczo-odbiorcze, do XXI wieku – wieku społeczeństwa informacyjnego.

Instytut Pamięci Narodowej powołano do życia w grudniu 1998 roku, ale tak naprawdę swoje ustawowe obowiązki zaczął wypełniać dopiero dwa lata później. W pierwszym okresie działalności prace Archiwum, czyli fundamentu tej instytucji, skierowane były w głównej mierze na gromadzenie archiwaliów, w mniejszym zaś stopniu na ich porządkowanie i udostępnianie. Spektakularny w skali światowej proces tworzenia zasobu archiwalnego nowo powstałego bytu poprzez przyjęcie niemalże 100 kilometrów materiałów archiwalnych od kilkudziesięciu różnych podmiotów w kuriozalnie krótkim czasie, spowodował, że nie kładziono wówczas dużego nacisku na komputeryzację Archiwum Instytutu, o informatyzacji nawet nie wspominając.

Kluczowy dla tego zagadnienia był rok 2008, kiedy z inicjatywy kierownictwa pionu archiwalnego podjęto próbę centralizacji wielu pomniejszych baz danych w jedno repozytorium oraz wszczęcia procesu digitalizacji. Przystąpiono do budowy zintegrowanego środowiska obrazującego zasób archiwalny, zarówno centrali Instytutu, jak i ośrodków terenowych. Działania te zaowocowały uruchomieniem 1 października 2009 roku centralnej bazy danych określanej jako system informacji archiwalnej Nexus. System ten stał się nadrzędnym środkiem ewidencyjnym w stosunku do pozostałych kilkuset baz danych funkcjonujących wówczas w Instytucie. Już po roku użytkowania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11962

Wydanie: 11962

Zamów abonament