Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowy porządek świata

10 lipca 2021 | Plus Minus | Jędrzej Bielecki
Przemawiając 1 lipca na placu Tienanmen z okazji 100. rocznicy powstania Chińskiej Partii Ludowej, Xi Jinping ostrzegł, że jego kraj nigdy więcej nie będzie „upokarzany” i nie zamierza tolerować „moralizatorskich kazań” Zachodu. A kto się z tym nie pogodzi, „będzie musiał stawić czoła 1,4 mld Chińczyków”
autor zdjęcia: Wang Zhao
źródło: AFP
Przemawiając 1 lipca na placu Tienanmen z okazji 100. rocznicy powstania Chińskiej Partii Ludowej, Xi Jinping ostrzegł, że jego kraj nigdy więcej nie będzie „upokarzany” i nie zamierza tolerować „moralizatorskich kazań” Zachodu. A kto się z tym nie pogodzi, „będzie musiał stawić czoła 1,4 mld Chińczyków”
Jeśli w ogóle była to odwilż  w stosunkach ze Stanami, to trwała bardzo krótko. 16 czerwca w trakcie szczytu NATO w Brukseli Joe Biden znalazł kilka minut, aby na stojąco porozmawiać z Andrzejem Dudą
autor zdjęcia: Kevin Lamarque
źródło: POOL/AFP
Jeśli w ogóle była to odwilż w stosunkach ze Stanami, to trwała bardzo krótko. 16 czerwca w trakcie szczytu NATO w Brukseli Joe Biden znalazł kilka minut, aby na stojąco porozmawiać z Andrzejem Dudą

Globalny ład jest w trakcie gwałtownej zmiany. Ameryce wyrósł potężny gospodarczy konkurent – Chiny. Autorytarny styl rządów Pekinu stoi też w sprzeczności z demokratycznymi wartościami Zachodu. Nowa rywalizacja już zmienia światowy układ sił. Z niekorzyścią dla Polski i jej dotychczasowej polityki zagranicznej.

Jeśli w ogóle była to odwilż w stosunkach ze Stanami, to trwała bardzo krótko. 16 czerwca w trakcie szczytu NATO w Brukseli Joe Biden znalazł kilka minut, aby na stojąco porozmawiać z Andrzejem Dudą. Była to po części reakcja na głośny wywiad dla „Rzeczpospolitej" Zbigniewa Raua, w którym szef MSZ zagrał w otwarte karty i ujawnił, jak wielki chłód panuje w relacjach między Warszawą i Waszyngtonem od przejęcia Białego Domu przez Bidena. Minister przyznał, że o tym, iż Amerykanie nie będą dłużej blokować budowy Nord Stream 2, dowiedział się z mediów, podobnie jak przywódcy Ukrainy czy krajów bałtyckich. I przypominał, że bez współpracy z Warszawą NATO nie ma jak obronić Wilna, Rygi i Tallina, a tym bardziej Kijowa. Władimir Putin może zacierać ręce. – Zdaliśmy sobie sprawę, że to był błąd, że bojkot Polski poszedł zbyt daleko – przyznawały wówczas amerykańskie źródła dyplomatyczne.

Ale już dwa tygodnie później znów powiało chłodem. Poszło o rekompensaty za mienie ofiar Holokaustu. Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price stwierdził wprost, że Amerykanie oczekują, iż przyjęta przez Sejm zmiana kodeksu postępowania administracyjnego, która uniemożliwia odzyskanie zagarniętej przez władze komunistyczne własności, „nie będzie dalej procedowana". A więc zostanie odrzucona przez Senat lub zawetowana przez prezydenta. Na to nałożyły się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12009

Wydanie: 12009

Zamów abonament