Sznur dla dziecka
Hejt w internecie to duży problem dla sportowców, coraz częściej jego źródłem są przegrywający w zakładach bukmacherskich. – Chciałbym, żebyście mieli okazję wejść w moje buty i przekonać się, jak to jest przeczytać, że ktoś życzy ci, by twoje dzieci umarły – mówił podczas Euro hiszpański piłkarz Alvaro Morata.
Piłkarze reprezentacji Anglii dostali podczas fazy grupowej Euro 2020 ponad 2 tysiące obraźliwych wiadomości. Badania dotyczące ataków na brytyjskich piłkarzy przeprowadził „Guardian" we współpracy z fundacją „Hope not Hate". Podopieczni Garetha Southgate'a przy okazji meczów z Chorwatami, Szkotami i Czechami dostali 2114 obraźliwych wiadomości na Twitterze. Najmocniej oberwali sam selekcjoner, napastnik Harry Kane oraz czarnoskóry skrzydłowy Raheem Sterling. Co dziewiąta obelga wymierzona w tego ostatniego miała charakter rasistowski.
Brytyjczycy już dawno dostrzegli wagę problemu. Tamtejsze związki sportowe – podążając za federacją piłkarską – dwa miesiące temu przeprowadziły 81-godzinny bojkot mediów społecznościowych, aby zwrócić uwagę na problem zarówno użytkownikom, jak i samym dostawcom tych usług.
Piłkarzy wsparł wówczas m.in. prezes Europejskiej Unii Związków Piłkarskich (UEFA) Aleksander Ceferin, który oznajmił: – Przyzwolenie na dalszy rozwój kultury nienawiści jest bardzo niebezpieczne nie tylko dla futbolu, ale także dla całego społeczeństwa. Mamy już dość tchórzy, którzy ukrywają się za maską anonimowości, aby szerzyć szkodliwe ideologie.
Przykuci do telefonów
Southgate jeszcze przed rozpoczęciem turnieju napisał list-odezwę do rodaków, w którym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta