Polityka prorodzinna to lekarstwo, ale nie cudowny środek
Posiadanie potomstwa jest dobrem społecznym. Tymczasem rodziny karze się – m.in. podatkowo – za to, że mają wiele dzieci - mówi Ignacio Socias, prawnik, wieloletni dyrektor ds. komunikacji i relacji międzynarodowych w International Federation for Family Development.
Plus Minus: Ośmioletnie dziecko prosi rodziców, żeby kupili mu telefon komórkowy. Nastolatek chce wyjść na nocną imprezę. Co ma zrobić rodzic?
Takie sytuacje nie mają jednego rozwiązania, zależą od wielu okoliczności. Trzeba przeanalizować sytuację, przedyskutować ją z innymi rodzicami i ustalić możliwe kryteria, które pomogą podjąć najwłaściwszą w konkretnym przypadku decyzję. W ten sposób postępujemy w czasie kursów dla rodziców.
Czemu służy omawianie takich typowych sytuacji w gronie rodziców?
Nasze kursy są oparte na metodzie studium przypadku (case study), która ma wiele zalet, gdyż skłania do myślenia, refleksji, dyskusji. Nie chodzi w niej o przekazanie gotowych recept, lecz o przedstawienie prawdziwych sytuacji, w których można postępować w różny sposób, zależnie od wielu czynników. Stale dostosowujemy omawiane przypadki do aktualnych wyzwań i różnią się one w zależności od kraju, np. ostatnio zostały opracowane w afrykańskim języku suahili. Czasami to niuanse decydują o tym, czy kazus się sprawdza.
Skąd się wziął ten pomysł?
Ta metoda jest stosowana w szkoleniach dla rodzin od około 50 lat. Wszystko zaczęło się w 1968 roku, gdy kilku hiszpańskich ojców rodzin zorientowało się, że ówczesna rewolucja obyczajowa spowodowała utratę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta