Waloryzacja, czyli spore wyzwanie dla zamawiających
Szybki wzrost cen materiałów budowlanych każe poważnie zweryfikować wielu wykonawcom kosztorysy przedstawione na etapie ubiegania się o zamówienie. Jak to wykonać?
Od lat jednym z ważniejszych – a jednocześnie stwarzającym sporo praktycznych problemów – zagadnień z zakresu Prawa zamówień publicznych była waloryzacja kontraktów. Ustawa obowiązująca od nowego roku wprowadziła w tym zakresie sporo zmian, których stosowanie jest wyzwaniem właściwie dla wszystkich zamawiających.
Jakie zasady
Tymczasem od prawidłowego określenia w kontrakcie na realizację zamówienia publicznego zasad waloryzacji, a następnie od jej odpowiedniego przeprowadzenia może zależeć powodzenie całej inwestycji. Na co więc zwrócić szczególną uwagę?
Obowiązkowa waloryzacja
Podstawowym przepisem odnoszącym się do kwestii waloryzacji kontraktów jest rozbudowany art. 439 obowiązującego Prawa zamówień publicznych. Przede wszystkim należy przypomnieć o kwestii najważniejszej: obowiązkowa waloryzacja odnosi się do umów, których przedmiotem są roboty budowlane lub usługi, zawarte na okres dłuższy, niż dwanaście miesięcy. W przypadku tego rodzaju kontraktów w ich treści należy uwzględnić postanowienia określające zasady, na mocy których możliwa będzie – w przypadku zmiany ceny materiałów lub kosztów związanych z realizacją zamówienia – modyfikacja wynagrodzenia należnego wykonawcy.
W takich sprawach zawsze krzyżują się dwojakiego rodzaju kwestie. Z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta