Cios w prawo własności
Nie ma mienia polskiego czy żydowskiego. Jest mienie dawnych właścicieli, za które należy się rekompensata. Drogę do niej może zamknąć nowelizacja kodeksu postępowania administracyjnego.
W ostatnim okresie jesteśmy świadkami narastającej dyskusji wywołanej podjęciem przez rząd prac nad zmianą ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego. Temat jest gorący, bezpośrednio związany z restytucją mienia, a raczej jej brakiem. Od pewnego czasu otrzymujemy skrajnie różne komunikaty, które mogą wprowadzać w błąd opinię publiczną, zarówno co do powodu podjęcia prac nad tą ustawą, jak i jej skutków. Ponieważ nie każdy musi się znać na tak złożonej materii, warto rzecz przeanalizować i zweryfikować narosłe wokół niej mity i przekłamania.
Nie dotyczy tylko reprywatyzacji
Rząd twierdzi, że wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego, co jest prawdą, ale tylko częściową.
Czytaj także: Sejm przyjął ustawę blokującą roszczenia o mienie bezspadkowe
Proponowane uregulowania idą znacznie dalej, niż to wynikało ze wspomnianego wyroku. Zostały poszerzone przez posłów PiS podczas prac podkomisji sejmowej i są skrajnie niekorzystne dla osób domagających się zwrotu zawłaszczonego mienia. Powstaje zatem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta