Rodzina, rana dożywotnia
Pierwszy wydany w Polsce tom „Ararat" noblistki Louise Glück to rozpisany na pieśni dramat rozgrywający się między najbliższymi. Klucz do współczesności.
Wydawnictwo a5 Krystyny i Ryszarda Krynickich opublikowało tom, który miał premierę w 1990 r., 22 lata po debiucie „Firstborn", rymowanym, niereprezentatywnym dla późniejszej twórczości. Przełom nastąpił w „The House on Marshland" („Dom na mokradłach", 1975), gdy poetka skonfrontowała się z rodzinnymi problemami.
W tle była pełnwa wyrzeczeń historia żydowskich emigrantów z Rosji i Węgier. Ojciec marzył o byciu pisarzem, ale zajął się biznesem, konstruując słynny nóż X-Acto z wymiennymi ostrzami. Matka, absolwentka prestiżowego Wellesley College, zrezygnowała z marzeń, zajmując się córkami.
Nie trzeba być wybitnym psychologiem, by odkryć w rodzinnym zapętleniu źródło problemów, o jakich w przypadku rodzin żydowskich emigrantów napisał W.G. Sebald w „Wyjechali". Z perspektywy Nobla dla poetki można powiedzieć, że Louise spełniła marzenie rodziców o życiu w świecie sztuki, ale poza talentami przelali na córkę także swoje traumy. Ojciec w życiu rodzinnym stał się człowiekiem wycofanym, zaś matka – osobą nadopiekuńczą.
Glück poradziła sobie z problemami dzięki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta