Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Wojewoda przeciw większej strefie parkowania

13 lipca 2021 | Dobra Administracja | Jakub Dorosz-Kruczyński

Wojewoda mazowiecki stwierdził nieważność uchwały Rady m.st. Warszawy poszerzającej strefę płatnego parkowania niestrzeżonego (s.p.p.n.).

15 kwietnia 2021 Rada m.st. Warszawy podjęła uchwałę nr XLVII/1456/2021 zmieniającą uchwałę w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania, wysokości stawek opłaty za postój pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie, wysokości opłaty dodatkowej oraz określenia sposobu pobierania tych opłat. Jej celem było poszerzenie granic warszawskiej s.p.p.n. o część dzielnicy Ochota i całą dzielnicę Żoliborz oraz dokonanie zmian w zasadach ponoszenia opłat za parkowanie (w zakresie wysokości stawki i sposobu wnoszenia opłaty; uzależniono możliwość korzystania z opłaty abonamentowej od rozliczania podatku w Warszawie). Zmiany te wywołały wiele kontrowersji prawnych i społecznych. 24 maja 2021 r. wojewoda mazowiecki rozstrzygnięciem nadzorczym, znak WNP-I.4131.99.2021, Dz. Urz. Poz. 4689, stwierdził nieważność uchwały z 15 kwietnia w całości. Zdaniem organu nadzoru rada m.st. Warszawy w sposób istotny naruszyła prawo.

W dyskusji nad legalnością uchwały o s.p.p.n. należy pamiętać o specyfice takiego aktu prawa miejscowego. W procesie jej podejmowania rada gminy musi brać pod uwagę nie tylko zakres upoważnienia ustawowego. Konieczne jest także uwzględnienie stanu faktycznego na terenie gminy. Można powiedzieć, że rada gminy tym samym bardziej stosuje niż stanowi prawo, ponieważ dokonuje subsumpcji stanu faktycznego do normy prawnej.

Co na to przepisy

Ustawodawca w art. 13...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12011

Wydanie: 12011

Spis treści
Zamów abonament