Szerokie wody i bezpieczny port
Jeszcze długo zacisze kancelarii prawniczych będzie stanowiło o jej prymacie w nowym, mobilnym modelu świadczenia usług prawnych.
Obserwowane od ubiegłego roku masowe przejście na zdalny model pracy okazało się wyzwaniem dla wszystkich sektorów gospodarki. Nie ominęło też usług prawniczych, utożsamianych raczej z konserwatywnym podejściem do zmian. Pandemia stała się skutecznym testem zdolności adaptacyjnych dla wielu organizacji. W sektorze prawniczym najlepiej go przeszły kancelarie, które już wcześniej wypracowały i wdrożyły stosowne procedury organizacji pracy i komunikacji, postarały się też o odpowiednie zaplecze w postaci infrastruktury technologicznej. Oceny należą oczywiście do klientów. Praca dla nich trwała nieprzerwanie, mimo przejścia z formuły biurowej czy na sali sądowej do domowego zacisza. Zmiana modelu świadczenia usług prawniczych wzmogła dyskusję o przyszłości zawodu. Pojawiły się wręcz tezy, że klasyczne atrybuty prawników: toga i garnitur, już na zawsze pozostaną w szafach.
W drodze do pracy
Argumenty te wydają się jednak przedwczesne. Nagła zmiana miejsca i sposobu świadczenia usług w związku z przejściem na model zdalny była niezbędna ze względu na wyjątkową sytuację pandemiczną i globalne działania nakierowane na ochronę zdrowia w sferze publicznej – i na tym polu z pewnością zdała egzamin. Można jednak odnieść wrażenie, że w sferze usług prawniczych taka formuła będzie wyjątkowo trudna do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta