Rząd mocno się zadłuży, by finansować lokalne inwestycje
Źródłem pieniędzy na nową formę wsparcia samorządów ma być Fundusz Przeciwdziałania Covid-19. To ratunkowy budżet, który pomógł nam przetrwać pandemię. Nie wlicza się on do konstytucyjnych limitów długu państwa.
Szeroko reklamowany Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych (PIS) ma poprawić jakość życia mieszkańców miast i gmin. Tylko w tym roku na samorządowe projekty, zarówno te większe (np. drogi czy kanalizacja), jak i te mniejsze (np. szkoły, boiska, zazielenianie miast), trafić ma 20 mld zł, a docelowo – aż 140 mld zł.
Problem w tym, że wszystko ma być realizowane na kredyt.
Dług wzrośnie
Jak informuje nas Bank Gospodarstwa Krajowego, który zarządza programem, źródłem finansowania PIS mają być obligacje emitowane przez BGK w ramach Funduszu Przeciwdziałania Covid-19, czyli ratunkowego funduszu powołanego do życia podczas pandemii. Ten nowy dług nie będzie powiększał zadłużenia finansów publicznych wedle polskiej metodologii, będzie wliczał się „jedynie" do długu liczonego wedle metodologii unijnej.
Pytanie, czy wspieranie przez rząd samorządów na kredyt jest dobrym rozwiązaniem w obecnej sytuacji? W czasie pandemii na koniec 2020 r. nasze zadłużenie wzrosło o prawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta