Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zawał serca czasem bywa wypadkiem przy pracy

29 lipca 2021 | Kadry i Płace | Ryszard Sadlik

Zdarzenie można uznać za wypadek przy pracy, jeżeli nastąpiło wskutek przyczyny zewnętrznej. Jednocześnie może jednak współdziałać przyczyna wewnętrzna, tj. samoistne schorzenie pracownika.

Określenie, czy nagłą śmierć pracownika wywołaną zawałem serca można uznać za wypadek przy pracy, ma istotne znaczenie dla roszczeń ubezpieczeniowych rodziny zmarłego.

Często ta kwestia jest przedmiotem sporów, gdyż ustalenie, czy w danym przypadku wystąpiła przyczyna zewnętrzna wypadku, nie jest proste. Zależy to od okoliczności danego zdarzenia, a zwłaszcza ustalenia, czy wystąpiła tu nadzwyczajna sytuacja związana z pracą zmarłego.

Aby można było uznać nieszczęśliwe zdarzenie czy zgon pracownika za wypadek przy pracy, konieczne jest ustalenie, czy nastąpiło to wskutek przyczyny zewnętrznej. W razie bowiem ustalenia, że do zawału serca doszło wyłącznie wskutek wewnętrznych schorzeń poszkodowanego, nie ma możliwości zakwalifikowania tego zdarzenia jako wypadku przy pracy.

Ustawowe przesłanki

Uprawnienia do świadczeń w razie wypadku przy pracy określa ustawa z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn. DzU z 2019 r., poz. 1205). Ustawa ta zawiera także definicję wypadku przy pracy. Zgodnie z art. 3 ust. 1 za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą.

Zatem aby dane zdarzenie mogło być zakwalifikowane jako wypadek przy pracy, muszą zostać spełnione wszystkie cztery warunki, tj.:...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12025

Wydanie: 12025

Spis treści

Reklama

Zamów abonament