Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szeroka fala debiutantów płynie na światowe giełdy

29 lipca 2021 | Ekonomia i rynek | Katarzyna Kucharczyk
źródło: Rzeczpospolita

W I półroczu liczba debiutów wzrosła o 150 proc., a wartość ofert publicznych – aż o 215 proc. Druga połowa roku także zapowiada się ciekawie – co ważne, również w Warszawie.

 

Niemal 9 tys. spółek szykuje się aktualnie do debiutu na światowych giełdach – wynika z najnowszego raportu firmy EY. Większość potencjalnych debiutantów pochodzi z regionu Azji i Australii (64 proc. wszystkich), na Europę, Bliski Wschód i Afrykę przypada 23 proc., a pozostałe 13 proc. – na obie Ameryki.

Rzut oka na świat...

W drugim kwartale zadebiutowało 597 spółek, a wartość IPO (ang. initial public offering, pierwsza publiczna oferta) wyniosła 111,6 mld dol. Był to najbardziej aktywny drugi kwartał na rynku ofert publicznych w ciągu ostatnich dwóch dekad. Warto odnotować, że odpowiednio o ponad 14 proc. (liczba) i 27 proc. (wartość) pobity został nawet rekord z 2007 r., czyli ze szczytu poprzedniej hossy.

W całym pierwszym półroczu 2021 r. na świecie zadebiutowało 1070 firm, a wartość ich ofert wyniosła 222 mld dol., co oznacza wzrost odpowiednio o 150 proc. i 215 proc. rok...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12025

Wydanie: 12025

Spis treści

Reklama

Zamów abonament