Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska daleka od normalności

29 lipca 2021 | Kultura | Jacek Cieślak
autor zdjęcia: Eliza Dziedzic
źródło: Fotorzepa
Zbigniew Preisner Forgotten we’ll be  Caldera Records,  CD, 2021
źródło: materiały prasowe
Zbigniew Preisner Forgotten we’ll be Caldera Records, CD, 2021

Zbigniew Preisner o muzyce do obsypanego nominacjami filmu „Forgotten We'll Be”, Chinach, Polsce i fonografii.

Panie Jacku, zanim zaczniemy tę rozmowę, chciałbym jeszcze raz serdecznie podziękować „Rzeczpospolitej" za przyznanie mi Orła Stulecia w kategorii muzyka. To dla mnie wyjątkowe wyróżnienie i piękna statuetka, bardzo za nie dziękuję.

To dla nas zaszczyt, również dlatego, że pana muzyka skomponowana do filmu Fernando Trueby „Forgotten We'll Be" dostała właśnie nominację do Platino Awards for Iberoamerican Cinema, nagrody przyznawanej filmom z Ameryki Łacińskiej, Hiszpanii i Portugalii. Gala 3 października w Madrycie.

Jeszcze niedawno nic o tej nagrodzie nie słyszałem. Rozmawiałem wczoraj z Fernando, w rzeczywistości to bardzo ważna nagroda. Rok temu wygrał Almodóvar, dwa lata temu „Roma" Cuaróna.

A film Trueby, który otrzymał aż 11 nominacji, jest adaptacją książki Héctora Abada Faciolince'a, poświęconej ojcu, kolumbijskiemu profesorowi medycyny. Walczył on o publiczny system opieki zdrowotnej i prawa człowieka, za co został zamordowany przez paramilitarne bojówki w 1988 r.

Zawsze, kiedy Fernando zwraca się do mnie, żebym napisał do jego filmu muzykę – zgadzam się, nie pytając nawet, o czym będzie, ponieważ dobrze wiem, jakim jest fantastycznym reżyserem, artystą i człowiekiem. Współpraca z nim układa się jednocześnie profesjonalnie i zabawnie. To już trzeci jego film, przy którym pracowaliśmy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12025

Wydanie: 12025

Spis treści

Reklama

Zamów abonament