Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rząd planuje oskładkowanie większości prezesów

29 lipca 2021 | Prawo co dnia | Mateusz Rzemek

Szefowie spółek, którzy nie płacili do tej pory składek, od nowego roku zarobią o 9 proc. mniej.

 

Bez wcześniejszej zapowiedzi i nawet jednego słowa uzasadnienia w przygotowanym przez Ministerstwo Finansów projekcie znalazła się zmiana, która obniży zarobki setek tysięcy członków zarządów i prezesów spółek, a do tej pory nie płacili żadnych składek. Artykuł 13 projektu Nowego Ładu przewiduje bowiem nałożenie 9-proc. składki zdrowotnej na osoby zatrudnione wyłącznie na podstawie powołania.

Zdaniem ekspertów zmiany najmocniej uderzą w małe i średnie spółki, które najczęściej zatrudniają menedżerów wyłącznie na podstawie powołania do zarządu. Te zmiany to dla nich niemałe zaskoczenie i prawdziwa rewolucja. Można bowiem założyć, że nałożenie składki zdrowotnej wymusi podwyżki dla menedżerów już za kilka miesięcy. W finale biznes pokryje podwyżkę ze swojej kieszeni.

Pełne zaskoczenie

– To kolejna podwyżka podatków, o której rząd do tej pory nie mówił, i spodziewam się, że po wnikliwej lekturze Nowego Ładu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12025

Wydanie: 12025

Spis treści

Reklama

Zamów abonament