Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Biznes: w podatki rząd gra z nami nie fair

29 lipca 2021 | Ekonomia i rynek | Piotr Skwirowski
źródło: Rzeczpospolita

Odłóżmy zmiany forsowane w ramach Polskiego Ładu przynajmniej o rok – apelują do rządu szefowie organizacji biznesowych. Pandemia to zły czas na podwyżki podatków – przekonują.

 

Ministerstwo Finansów przedstawiło w poniedziałek szczegóły ustawy podatkowej, która stanowić ma element Polskiego Ładu. I tak kwota wolna od podatku ma wzrosnąć z dzisiejszych 8 tys. zł (taką kwotę odpisują nieliczni podatnicy, reszta odpisuje mniej lub wcale) do 30 tys. zł. Wzrosnąć ma także próg podatkowy – z dzisiejszych 85 528 zł do 120 tys. zł. Dochody niższe od tej kwoty objęte będą 17-proc. stawką podatku, zaś nadwyżka dochodów ponad tę kwotę – stawką 32-proc. Najbardziej kontrowersyjne zmiany związane są jednak ze składką na ubezpieczenie zdrowotne. Przedsiębiorcy mają ją płacić od dochodu, jaki osiągną, a nie jak dziś – ryczałtem. Rząd chce też, by od podatku nie można już było odliczać, tak jak to było do tej pory, części zapłaconej składki. Zakaz dotyczyć będzie wszystkich podatników. A obie te zmiany oznaczać będą wzrost podatku. Osłodzić je ma podatnikom specjalna ulga. Przedsiębiorcom w ramach rekompensaty rząd proponuje łatwiejszy dostępem do poszerzonego katalogu ulg na innowacje czy robotyzację oraz do tzw. estońskiego CIT.

Projekt ustawy podatkowej liczy blisko 200 stron. Na konsultacje społeczne rząd dał dwa tygodnie.

Robienie wody z mózgu

– To...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12025

Wydanie: 12025

Spis treści

Reklama

Zamów abonament