Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Działki, domy, mieszkania, najem

29 lipca 2021 | Moje pieniądze | Ewa Bednarz
Największe zagrożenie bańką spekulacyjną jest w tych miastach,  w których  popyt jest największy
źródło: Shutterstock
Największe zagrożenie bańką spekulacyjną jest w tych miastach, w których popyt jest największy

Mieszkań wciąż za mało, a kupujących przybywa. W dobrych nastrojach są pośrednicy.

O przegrzaniu rynku nieruchomości i wyśrubowanych cenach mieszkań mówiło się już na początku 2020 r. Wtedy trudno było jednak przewidzieć, że stopy procentowe spadną w krótkim czasie niemal do zera, trzymanie pieniędzy na lokatach straci sens, a inflacja będzie rosła w szybkim tempie. Wiosną ubiegłego roku pojawiały się głosy, że negatywnie na ceny nieruchomości wpłynie pandemia. Nic takiego jednak nie nastąpiło, mimo że załamał się rynek najmu.

Społeczeństwo się bogaci, bezrobocie jest niskie, płace idą w górę w szybkim tempie, a oszczędności rosną, mimo że – jak wylicza NBP – 70 proc. mieszkań jest kupowanych za gotówkę. Ekonomiści dzielą się jednak w prognozach – jedni wieszczą krach, drudzy uspokajają.

Jest dobrze, może być lepiej

Biura i agenci nieruchomości z optymizmem patrzą na kolejne miesiące. Przynajmniej tak wynika z badania przeprowadzonego przez portal Nieruchomości-online.pl we współpracy z ekspertami Centrum Badawczo-Rozwojowego Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Pośrednicy największy potencjał widzą w działkach budowlanych. Analitycy portalu Nieruchomości-online.pl przyznają, że zainteresowanie nimi rośnie od kwietnia 2020 r., a w II kwartale 2021 r. nawet przerosło zainteresowanie mieszkaniami.

Nieco gorzej oceniono perspektywy sprzedaży...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12025

Wydanie: 12025

Spis treści

Reklama

Zamów abonament