Bez złagodzenia dla młodzieży
Sprawcy zabójstwa, gwałtu czy rabunku będą traktowani surowiej.Rząd przestaje się przejmować, że młodociani nie są w stanie analizować skutków swych działań.
Szwedzkie prawo karne uchwalano w zupełnie innych realiach. Pochodzi z 1965 r. Kodeks karny wielokrotnie reformowano, ale są w nim jeszcze paragrafy, które uległy erozji i wymagają aktualizacji. Do takich należy wprowadzający łagodniejsze kary dla młodocianych w wieku od 18 do 20 lat. Według obwiązującej skali sankcji, gdy osiemnastolatek popełni przestępstwo, to grozi mu kara o połowę łagodniejsza, dwudziestolatek może liczyć na złagodzenie o 25 proc., a o rok młodszemu daruje się około jednej trzeciej kary. O uldze wiedzą gangsterzy i kalkulują, że w Szwecji opłaca się popełnić przestępstwo, jeśli się ma odpowiedni wiek. Tak mówił Petter, gość telewizyjnego programu „Przestępstwo tygodnia". Petter porzucił kryminalną karierę w gangu i wyznał, że młodociani, planując zbrodniczy czyn, wiedzą, że mogą liczyć na redukcję kary. Uważają więc – mówił – że lepiej, gdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta