Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nadrobiliśmy parę lat. Wiele rozwiązań zostanie już z nami

03 sierpnia 2021 | Ekonomia i rynek | Piotr Skwirowski
źródło: materiały prasowe

Pandemia sprawiła, że w pewnej chwili świat stanął. Mocno odbiło się to na niektórych ubezpieczeniach. Ale są produkty, które zyskały – mówi Anna Włodarczyk-Moczkowska, prezes zarządu Wiener TU SA Vienna Insurance Group.

 

Od prawie półtora roku mamy pandemię i wszelkie związane z tym komplikacje. Jaki to był czas dla ubezpieczycieli?

To zależy, z jakiej strony na to spojrzymy. Mamy perspektywy ubezpieczonych, naszych partnerów – podwykonawców i pośredników, no i mamy perspektywę wewnętrzną: finansową, organizacyjną, technologiczną i, przede wszystkim, ludzką.

Zacznijmy od ubezpieczycieli. Z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń wynika, że składka przypisana, którą w zeszłym roku zebrały zakłady ubezpieczeń, była nieznacznie niższa niż rok wcześniej. Niższy, i to wyraźnie, był także ich zysk.

Mamy tu wątek pandemiczny i wątek cyklu ubezpieczeniowego, głównie w ubezpieczeniach komunikacyjnych, które zbiegły się w czasie. W niektórych liniach biznesowych nastąpiły wyraźne spadki, m.in. w ubezpieczeniach turystycznych czy kosztów leczenia za granicą. Pandemia i lockdown sprawiły, że w pewnym momencie świat po prostu stanął. Zastój w nowych inwestycjach spowodował stagnację w ubezpieczeniach finansowych. Szeroko rozumiane ubezpieczenia majątku nieznacznie urosły, ale obserwujemy, że niektóre z przedsiębiorstw, zwłaszcza mniejszych, które nie dysponują dużą nadwyżką finansową, umożliwiającą funkcjonowanie bez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12029

Wydanie: 12029

Spis treści
Zamów abonament