Teoria wielkiego chaosu
Mistrz olimpijski w sztafecie mieszanej 4x400 metrów Kajetan Duszyński opowiada o genach, ewolucji oraz łączeniu sportu z pracą naukową.
Czym jest krystalografia białek?
To nauka interdyscyplinarna, która łączy chemię i fizykę. Zainteresowałem się nią podczas studiowania biotechnologii. Można dzięki niej pomagać ludziom, projektując leki. Moja codzienna praca opiera się na wydzielaniu i oczyszczaniu białek z komórek bakteryjnych. Trzeba je skrystalizować oraz puścić przez nie promienie, określając w ten sposób strukturę.
To skomplikowane,
ale i piękne.
Ile czasu pan na to poświęca?
Kiedyś nawet po cztery godziny dziennie. Dziś bardzo mało, bo w tym sezonie postanowiłem skupić się bardziej na sporcie i zawiesiłem doktorat. Nie ukrywam, że chciałbym później zająć się tym zawodowo. Trudno powiedzieć, jak długo potrwa jeszcze moja kariera sportowa, ale podobno na tę naukową zawsze jest czas.
Da się taką wiedzę, jaką pan zdobył i zdobywa, wykorzystać w sporcie?
Sport to fizjologia i biochemia, które przekładają się na wysiłek fizyczny oraz zdolność do treningu, a ja każdą zdobytą wiedzę próbuję przekuwać w praktykę.
Zaczął pan biegać szybciej, kiedy skończył studia i ograniczył naukę?
Byłbym w stanie ją połączyć z treningiem. Większym problemem są wyjazdy na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta