Izba do reformy, ale jakiej?
Sędziowski system dyscyplinarny wymaga przeglądu – przyznał w poniedziałek premier, lecz konkretów nie podał. Marek Domagalski
Czas ucieka, gdyż zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 15 lipca Polska ma do 16 sierpnia poinformować, jakie kroki podejmie, by usunąć zastrzeżenia Komisji Europejskiej i TSUE do Izby Duscyplinarnej SN. W razie niezastosowania się do orzeczeń Trybunału Polsce grożą kary dyscyplinujące.
Skończyć z paraliżem
Chodzi o usprawnienie Izby Dyscyplinarnej i zmianę funkcjonowania w taki sposób, aby nie była de facto sparaliżowana i działała na rzecz poprawy funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, pytany o swą wcześniejszą wypowiedź, że nie jest do końca zadowolony z reformy wymiaru sprawiedliwości w zakresie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów, którą PiS obiecywało w każdych wyborach.
Jedyny dotychczas...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta