Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Krok ku nowoczesności

07 sierpnia 2021 | Plus Minus | Tomasz P. Terlikowski

Od pontyfikatu Pawła VI nieustannie mamy do czynienia z problemami i skandalami dotyczącymi watykańskiego modelu zarządzania finansami. Próby reformy podejmowane przez kolejnych papieży kończą się ostatecznie niczym, niekontrolowane strumienie pieniędzy płyną nie tylko na cele, na które są przeznaczone, ale także na konta krewnych i znajomych włoskich kardynałów, a nieprzejrzystość struktur kościelnych sprawia, że trudno kogokolwiek złapać za rękę, a nawet gdy się złapie, to przecież trudno postawić przed sądem kościelnym kardynała. Proces kardynała Angelo Becciu i jego współpracowników, który rozpoczął się kilka dni temu w zaadaptowanym na salę sądową pomieszczeniu Muzeów Watykańskich, jest więc sytuacją bez precedensu.

Zapewne dlatego sam kardynał Becciu jest całą sytuacją mocno zaskoczony. Wielu włoskich kardynałów przed nim robiło przecież dokładnie to samo – wspomagało rodzinę czy bliskich, macierzystą diecezję czy przyjaciół/przyjaciółki. „Świętość" instytucji, a także „przednowoczesna" charakterystyka Watykanu sprawiały, że sprawy te, nawet opisane przez media, nigdy nie kończyły się procesami. Jak dotąd, mimo wielu mocnych słów i jednoznacznych deklaracji (choćby tych z początku obecnego pontyfikatu, gdy Franciszek zgromił Kurię Rzymską),...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12033

Wydanie: 12033

Zamów abonament