Gorąca przyszłość polskiego pinota
Dolny Śląsk winiarskim rajem, czołowe chardonnay domeną Szkocji? Tak mogą wyglądać zmiany winnej geografii spowodowane ociepleniem klimatu. To jednak wersja optymistyczna.
Pachniał intensywnie jeżynami, jagodami, w ogóle – leśnymi owocami, a nuta fiołka dodawała mu szczególnego uroku. Był przy tym szczodry, wyjątkowo mięsisty, wypełniał usta i cieszył solidną strukturą. – To ma być polskie wino? – dopytywał Martin Foradori, degustując Pinot Noir 2018 z Winnicy Turnau – chyba nowozelandzkie... Specjalista od pinota z Południowego Tyrolu nie mógł wyjść ze zdziwienia, gdy jesienią 2019 roku poczęstowałem go w Warszawie winem z jego ulubionej odmiany zrobionym w Baniewicach, w dolinie Dolnej Odry, ledwie 100 km od brzegu Bałtyku. Prócz tego, jak smakowało, zaskakiwało 14 proc. alkoholu. Jeszcze kilkanaście lat temu o takich parametrach polskim winiarzom się nie śniło. Owoce najczęściej z trudem dojrzewały, a jeśli czegoś w nich było dużo, to kwasu. Tymczasem gorący 2018 rok zasłynął w polskich winnicach tym, że czerwonym winom brakowało często właśnie odpowiedniej kwasowości.
Wnioski wydają się proste – klimat się ociepla, w krajach takich jak Polska panują coraz wyższe temperatury, co przekłada się na dojrzałość winogron. Wysoka zawartość cukru oznacza w konsekwencji więcej alkoholu po fermentacji. Ergo, granica upraw winorośli przesuwa się na północ i za kilka lat będziemy raczyć się nie tylko pinotami z zachodnio-pomorskiego, ale też rieslingiem z Laponii....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta