Tokeny jako nowa forma ochrony praw podmiotowych w środowisku cyfrowym
Dzieła opublikowane w internecie (i nie tylko) mogą korzystać z ochrony prawnej, a ich twórcy mogą czerpać zyski z ich obrotu.
Emisja non-fungible token („NFT"), czyli w najprostszym tłumaczeniu „niezamienialnych tokenów" przez Giełdę w Nowym Jorku1, aukcja virala TikTokera śpiewającego podczas jazdy na deskorolce2 czy artykuł opublikowany przez Paris Hilton3 – sprawiły, że NFT, jako aktywa, stały się popularnym tematem w przestrzeni publicznej. Wyniki sprzedaży pokazują, że codziennie nowy NFT jest sprzedawany za coraz wyższą sumę. Przykładowo, mem Nyan Cat utworzony przez Chrisa Torresa, który został sprzedany za 580 000 dolarów w lutym 2021 r.4, a pojedynczy cyfrowy piksel utworzony przez artystę Pak, który został sprzedany za 1,36 miliona dolarów w kwietniu 2021 r.5 W czerwcu 2021 roku, Sir Tim Berners-Lee sprzedał NFT tego, co jest odpowiednikiem kopii kodu źródłowego strony WWW z autografem za 5,4 miliona dolarów6.
Czym jest NFT?
NFT, to tokeny oparte na łańcuchu bloków lub jednostki wartości z unikalnym identyfikatorem, które są związane z określonym dobrem, najczęściej za pomocą jego adresu URL. Należy zaznaczyć, że każdy NFT ma własną unikalną wartość i w związku z tym nie podlega wymianie jak chociażby kryptowaluty.
Innymi słowy, NFT to aktywa cyfrowe, których prawdziwość została poświadczona na rejestrze blockchain. Termin „non-fungible" w terminie NFT oznacza unikalny lub jedyny w swoim rodzaju token.
NFT...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta