Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skutki podwójnego patentowania tego samego rozwiązania

20 sierpnia 2021 | Biznes w czasie pandemii | Marek Oleksyn Jakub Sielewiesiuk
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Już teraz istnieje w Polsce rzeczywista potrzeba, aby uregulować prawnie kwestie podwójnej ochrony patentowej wynikającej z patentu europejskiego walidowanego w Polsce oraz z polskiego krajowego patentu lub prawa ochronnego na wzór użytkowy.

Na kanwie szeroko komentowanej ostatnio decyzji Izby Odwoławczej Europejskiego Urzędu Patentowego w sprawie o sygnaturze G4/19, dotyczącej zakazu podwójnej ochrony tego samego rozwiązania patentem europejskim, warto zastanowić się nad obecnym stanem możliwej równoczesnej ochrony patentowej w Polsce.

Potrzeba prawnego uregulowania posiadania przez tego samego uprawnionego ochrony z tytułu dwóch lub więcej praw wyłącznych, których zakresy przedmiotowe pokrywają się (w szczególności: wykluczenie takiej ochrony – będące jednym z możliwych rozwiązań w tym zakresie) wynika przede wszystkim z postulatu zabezpieczenia sytuacji prawnej innych uczestników obrotu , których prawa ulegają ograniczeniu na skutek obowiązujących patentów.

Ale od początku i po kolei.

Polska w Europejskiej Organizacji Patentowej

Polska jest członkiem Europejskiej Organizacji Patentowej od 1 marca 2004 roku. Patenty udzielone przez Europejski Urząd Patentowy (European Patent Office, EPO) z europejskich zgłoszeń wynalazków złożonych po tej dacie mogą zostać walidowane w Polsce i rodzić w naszym kraju skutek prawny analogiczny jak patenty udzielone przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej (UPRP) na podstawie krajowych zgłoszeń wynalazków. Pierwsze walidacje patentów europejskich w Polsce pojawiły się w 2005 roku. Wedle danych zawartych w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12044

Wydanie: 12044

Spis treści
Zamów abonament