Czy spółka z siedzibą w innej gminie korzysta ze zwolnienia?
Przedsiębiorca, któremu odmówiono zwolnienia z podatku od nieruchomości ponieważ ma siedzibę w innym mieście, przywołując przy tym zapis uchwały rady gminy w tym zakresie, może skierować skargę na wadliwe postanowienia tej uchwały do właściwego wojewódzkiego sądu administracyjnego.
- Nasza spółka produkuje materiały budowlane. Chcieliśmy skorzystać ze zwolnienia z podatku od nieruchomości w związku z utworzeniem nowych miejsc pracy. Wójt odmówił nam zwolnienia, powołując się na zapis uchwały, który mówi, że zwolnienie dotyczy tylko przedsiębiorców mających siedzibę na terenie gminy, a nasza firma ma siedzibę w innym dużym mieście wojewódzkim. Czy ta odmowa jest zasadna?
Uprawnienie określone w art. 7 ust. 3 ustawy o podarkach i opłatach lokalnych daje możliwość ustanawiania zwolnień przez gminę, ale dotyczą one wyłącznie zwolnień przedmiotowych, tj. takich, które odnoszą się do pewnej kategorii przedmiotów opodatkowania. Nie obejmuje natomiast prawa do ustanowienia zwolnień...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta