Jak ustanowić w gminie pomnik przyrody
Na co powinna uważać rada gminy ustanawiając pomnik przyrody? Jak należy postępować z wnioskiem złożonym w takiej sprawie przez mieszkańców gminy?
Kompetencja do ustanowienia lub zniesienia pomnika przyrody przysługuje radzie gminy. Wynika to z art. 44 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody (dalej: u.o.p.). Czytelnicy pytają jak należy postępować z takim wnioskiem mieszkańców?
Jaka jest definicja
Uznanie danego drzewa za pomnik przyrody i objęcie go ochroną nie ma charakteru dowolnego. W prawie zostały określone ścisłe kryteria, które muszą zostać spełnione, by dane drzewo mogło zostać objęte taką formą ochrony przyrody. Definicja pomnika przyrody jest zawarta w art. 40 ust. 1 u.o.p. Zgodnie z nią są to: „pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie".
Szczegółowe przepisy określające, jakie cechy musi posiadać drzewo kwalifikujące się do uznania za pomnik przyrody zostały zawarte w rozporządzeniu ministra środowiska z 4 grudnia 2017 r. w sprawie kryteriów uznawania tworów przyrody żywej i nieożywionej za pomniki przyrody (Dz.U. poz. 2300).
Jest obowiązek
Warto zauważyć, że ustawodawca w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta