Wyrzutnie z HSW, routery z Teldatu. Polscy fachowcy w programie Wisła
Choć wielomiesięczne negocjacje dotyczące offsetu za Patrioty udało się zamknąć dopiero w połowie sierpnia tego roku, Raytheon Technologies nie czekał z najpilniejszymi zamówieniami.
Kontrakty z polskimi firmami na dostawy niezbędnych komponentów dla zestawów Patriot przygotowywano i zawierano już od kilku lat.
O drobiazgowej i wieloetapowej selekcji potencjalnych polskich podwykonawców Raytheon Missile & Defense dziś krążą legendy. Szefowie polskich spółek wspominają, że ich fachowcy i firmy przeszli pod okiem specjalistów zza Atlantyku ostrą weryfikację kompetencji i organizacyjnej sprawności. Do wymagań rakietowego koncernu z USA oraz surowych zasad obowiązujących wszystkich poddostawców broni dla US Army trzeba było dostosować system produkcji polskich spółek. Zmienić zarówno nawyki i kulturę pracy, jak i cały korporacyjny ład.
Firmy, które tego dokonały, zarabiają dzisiaj na technologicznych kontraktach.
Pierwsze wyrzutnie gotowe
– Prace przy produkcji oręża średniego zasięgu dla polskiej tarczy powietrznej „Wisła" idą zgodnie z harmonogramem, a nawet go wyprzedzają. Mają w tym udział polscy przedsiębiorcy – zapewnia biuro Raytheon Missile & Defense w Warszawie.
Amerykański koncern, który produkuje system Patriot i odpowiada za jego pełną integrację, chwali współpracę z państwowymi i prywatnymi kooperantami znad Wisły.
– Dzięki sprawności partnerów z Podkarpacia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta