Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kontrola operacyjna bez kontroli konstytucyjnej

07 września 2021 | Dobra Administracja | EMIL SMOGORZEWSKI

Pod koniec czerwca 2021 r. Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w sprawie zgodności z konstytucją RP niektórych przepisów regulujących stosowanie przez policję i inne służby ochrony państwa czynności operacyjno-rozpoznawczej, jaką jest kontrola operacyjna, która nazywana jest potocznie – choć nieprawidłowo – podsłuchem pozaprocesowym.

Trybunał kilkukrotnie już wypowiadał się na temat omawianych przepisów. Wystarczy wspomnieć wyrok TK z 30 lipca 2014 r. w sprawie K 23/11 oraz wyrok TK z 12 grudnia 2005 r. w sprawie K 32/04. W orzeczeniach tych sformułowano kilka kluczowych warunków, które muszą być spełnione odnośnie regulacji dotyczącej czynności operacyjno-rozpoznawczych. Pomimo częściowego wdrożenia przez ustawodawcę dyrektyw wypływających z ww. orzecznictwa, stan regulacji w tym zakresie wciąż pozostawiał wiele do życzenia, na co zwracała uwagę m.in. Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo (zwana również Komisją Wenecką) w wydanej opinii na temat tzw. ustawy inwigilacyjnej z 2016 r.

Standardy legislacyjne

Szansą na podniesienie standardów legislacyjnych w zakresie zasad stosowania kontroli operacyjnych, były wnioski prokuratura generalnego oraz rzecznika praw obywatelskich, złożone jeszcze w 2015 r., które kwestionowały niektóre postanowienia ustaw policyjnych dotyczące kontroli operacyjnej. Niestety, Trybunał nie rozpoznał ich merytorycznie, albowiem postępowanie w sprawie zostało umorzone (postanowienie z dnia 30 czerwca 2021 r., K 32/15). Trybunał poczynił jednak kilka uwag na temat kontroli operacyjnej, które wymagają komentarza.

Pierwszy chronologicznie wniosek złożył prokurator generalny 12 listopada 2015 r. Zarzucił on, iż zaskarżone przepisy ustaw...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12059

Wydanie: 12059

Spis treści

Reklama

Rzeczpospolita Cyfrowa

Zamów abonament