Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Królowa – piękna, silna i mądra

07 września 2021 | Dodatki Jednodniowe
źródło: Shutterstock
autor zdjęcia: Bartek Barczyk
źródło: PWM SA

rozmowa | Kompozytorka Joanna Wnuk-Nazarowa o swojej fascynacji Norwidem i o tym, co skłoniło ją do napisania opery o władczyni Lechitów, Wandzie.

Podobno od lat zna pani na pamięć tekst „Wandy" Norwida.

Joanna Wnuk-Nazarowa: Znam prawie całą, na pewno wszystkie kwestie głównych postaci, ponieważ w liceum muzycznym grałam Wandę. Jadwiga Halina Gallowa była wybitnym pedagogiem w krakowskiej PWST, a w czasie emerytury przyjęła pół etatu w naszym liceum, prowadząc Koło Żywego Słowa. To nie były żadne deklamacje, recytacje. Sama skończyła szkołę teatralną w Petersburgu, a słynny Stanisławski chciał ją zaangażować do MChAT-u. Na szczęście odmówiła i zdążyła przed rewolucją wrócić do Polski. Pracowała całe międzywojnie w Reducie z Juliuszem Osterwą i Stefanem Jaraczem. Wiele opowiadała mi o tamtych czasach, bo zawsze po zajęciach odprowadzałam ją do domu. Nasze Koło Żywego Słowa przygotowywało półsceniczne pokazy, wzięliśmy na warszat na przykład fragmenty „Wesela" Wyspiańskiego, w których byłam Rachelą. I grałam właśnie też Wandę.

To był pani początek zainteresowań Norwidem?

Moja matka była wielbicielką Norwida. Przeżyła okupację hitlerowską w Rzeszy, wypędzano ją z Gdyni do różnych miejsc, w końcu trafiła do baraków pod miastem. Przechodziła tamtędy linia frontu, wojska niemieckie i radzieckie, od odłamka granatu radzieckiego zginął ojciec mamy. Przez wszystkie lata tułaczki matka nie rozstawała się z grubym tomem dzieł Norwida, który nosiła w plecaku. Z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12059

Wydanie: 12059

Spis treści

Reklama

Rzeczpospolita Cyfrowa

Zamów abonament