Jak zakwalifikować wynagrodzenie za prowadzenie spraw spółki
Kwoty uzyskiwane za prowadzenie spraw spółki komandytowej, których wysokość została ustalona w uchwale wspólników, są niezależne od zysku z tytułu udziału w spółce i nie wynikają z kontraktu menedżerskiego, stanowią przychód z innych źródeł.
Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 15 lipca 2021 r. (0114- KDIP3-1.4011.399.2021.1.EC).
Osoba fizyczna będąca komplementariuszem spółki komandytowej (dalej: wnioskodawca lub podatnik), poza przychodem w postaci udziału w zysku tej spółki, otrzymuje również wynagrodzenie z tytułu prowadzenia jej spraw. Umowa spółki dopuszcza taką możliwość, a wysokość tego wynagrodzenia została ustalona w uchwale wspólników. Wnioskodawca wskazał przy tym, że wynagrodzenie za prowadzenie spraw spółki jest niezależne od zysku z tytułu udziału w spółce oraz, że nie został zawarty między nim a spółką żaden kontrakt menedżerski. Trzeba przy tym zwrócić uwagę, że od 1 stycznia 2021 r. spółki komandytowe stały się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych oraz że wprowadzono nowe zasady opodatkowania przychodów (dochodów) wspólników spółek komandytowych, w tym w szczególności komplementariuszy takiej spółki.
Wnioskodawca powziął wątpliwości czy przychód uzyskiwany z tytułu prowadzenia spraw spółki komandytowej powinien...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta