Nie można karać za ciepły sweter dla migranta
Niesienie pomocy zziębniętym i głodnym migrantom jest legalne. To brak wsparcia w potrzebie jest przestępstwem – wskazują prawnicy.
Wśród migrantów są terroryści i dewianci seksualni – taki przekaz płynie z wypowiedzi ministrów obrony i spraw wewnętrznych. Z kolei Straż Graniczna codziennie informuje o zatrzymaniu kilku lub kilkunastu osób za pomaganie w przekraczaniu granicy i organizowanie transportu w głąb Unii Europejskiej.
– Są przypadki, że służby mundurowe pośrednio i bezpośrednio dają do zrozumienia, że takim osobom nie należy pomagać, a aktywistom blokują dostęp do nich – informuje Marta Górczyńska, współpracująca z organizacjami humanitarnymi działającymi w pobliżu granicy białoruskiej.
Czy rzeczywiście jest przestępstwem pomoc osobom, które nielegalnie przebywają w Polsce? Pytani przez „Rzeczpospolitą" eksperci prawa karnego wyraźnie rozgraniczają dwie kwestie: niesienie pomocy humanitarnej i pomaganie w nielegalnym procederze przerzutu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta