Programista musi odrębnie dokumentować swoje dzieła
Korzystający z IP Box nie może uznać wartości wynikającej z miesięcznej faktury, dokumentującej wykonanie kilku programów komputerowych, za jedno kwalifikowane IP.
Ulga IP Box cieszy się dużym zainteresowanie, gdyż dzięki 5-procentowej stawce pozwala zaoszczędzić na podatku. W praktyce jednak spełnienie warunków korzystania z preferencji sprawia podatnikom wiele trudności. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 24 września 2021 r. (0111-KDIB2-1.4011.74. 2021.2.AP) wskazał, jak należy dokumentować dochody z poszczególnych praw i jakich kosztów nie można uznać za związane bezpośrednio z działalnością badawczo-rozwojową.
Usługi programistyczne dla klientów
Stanowisko dotyczy podatnika prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania oprogramowania (62.01.Z), który rozlicza podatek liniowy 19-proc. PIT. Wnioskodawca świadczy dla podmiotów trzecich usługi programistyczne. Zajmuje się tworzeniem programów komputerowych w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W wyniku tych prac powstaje autorskie prawo do programu komputerowego podlegające ochronie na podstawie art. 74 ww. ustawy. Wnioskodawca przenosi na nabywcę całość autorskich praw majątkowych do wytworzonego przez niego programu. Osiąga więc dochody ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Od 1 stycznia 2019 r. prowadzi na bieżąco szczegółową ewidencję odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta