Praca zdalna z zagranicy to dodatkowe obowiązki dla firmy
W celu umożliwienia osobie zatrudnionej pozostania w polskim systemie ubezpieczeń społecznych podczas wykonywania przez niego pracy spoza Polski, należy wystąpić do ZUS o wydanie zaświadczenia A1.
Praca zdalna wykonywana spoza terytorium Polski przez pracownika zatrudnionego na podstawie polskiej umowy o pracę może wiązać się nie tylko z konsekwencjami w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, ale również w zakresie ubezpieczeń społecznych. W takiej sytuacji może bowiem wystąpić obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne zgodnie z lokalnym ustawodawstwem. Może to również wymagać spełnienia dodatkowych obowiązków po stronie pracodawców, takich jak rejestracja firmy w państwie miejsca wykonywania pracy, uzyskanie odpowiednich numerów identyfikacyjnych czy rejestracja w zagranicznym systemie. Czy w takim razie można uniknąć obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym w państwie, w którym pracownik wykonuje pracę zdalną?
Unijna zasada i wyjątki
System ubezpieczeń społecznych w Unii Europejskiej kieruje się naczelną zasadą pay where you work (płacisz tam, gdzie pracujesz). To oznacza, że co do zasady, pracownik powinien podlegać systemowi ubezpieczeń społecznych państwa, w którym wykonuje pracę. Należy przyznać, że zasada ta w kontekście swobodnego przepływu pracowników w Unii Europejskiej jest niezwykle wymagająca. Trudno bowiem wyobrazić sobie, że pracownicy czasowo oddelegowani do pracy w innym kraju Unii, czy wykonujący pracę na terytorium kilku państw, płacą składki na ubezpieczenia społeczne w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta