Uprawnienia pełnomocnika nie powinny wzbudzać wątpliwości
W przypadku np. radców prawnych i adwokatów, ich uprawnienia w postępowaniu o zamówienia publiczne mogą być w łatwy sposób zweryfikowane. Więcej kontrowersji może budzić kwestia zleceniobiorców, zarządców i pracowników.
Jedną ze zmian w regulacji postępowania przed Krajową Izbą Odwoławczą, jakie wprowadzono w nowej ustawie – Prawo zamówień publicznych (p.z.p.), jest ustanowienie zamkniętego katalogu osób uprawnionych do występowania w charakterze pełnomocnika.
Przed wejściem w życie nowych przepisów nie istniała szczególna regulacja tego zagadnienia. Stosowane były unormowania kodeksu cywilnego dotyczące pełnomocnictwa materialnego, w myśl których pełnomocnikiem mógł być w zasadzie każdy. Jedyne ograniczenie stanowił wymóg posiadania co najmniej ograniczonej zdolności do czynności prawnych. W nowej ustawie (stosowanej do postępowań odwoławczych wszczętych po 31 grudnia 2020 r.) stan ten uległ daleko idącej zmianie.
Zgodnie z art. 510 p.z.p. pełnomocnikiem w postępowaniu przed KIO może być adwokat, radca prawny, osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami strony lub uczestnika postępowania, osoba pozostająca w stosunku zlecenia ze stroną lub uczestnikiem postępowania, jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia, a także pracownik strony lub uczestnika postępowania, który jest osobą prawną, przedsiębiorcą bądź jednostką nieposiadającą osobowości prawnej.
Przepis ten upodabnia postępowanie odwoławcze do postępowań sądowych, w tym w szczególności do postępowania cywilnego, w którym podobne uregulowanie zawarto w art. 87 kodeksu postępowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta