Ambitne cele tylko ze wsparciem Unii
Anna Kornecka b. wiceminister rozwoju, pracy i technologii
Transformacja energetyczna jest faktem. Europejski Zielony Ład stawia przed Polską konkretne wyzwania. Do tego dochodzi jego aktualizacja, czyli „Fit for 55" – plan jeszcze szybszego przejścia do gospodarki zeroemisyjnej. Jaka jest zatem przyszłość energetyki w Polsce? Czy istnieje jakiś przemyślany plan? Czy jesteśmy gotowi na osiągnięcie celów klimatycznych? I co ze środkami europejskimi na transformację w świetle wyroku TK?
Dziś transformacja energetyczna to już nie tylko zmiany w sektorze energetyki czy sposobie funkcjonowania gospodarki i przemysłu. Przyjęty przez Parlament Europejski dokument „Fit for 55" ma na celu transformację nie tylko gospodarki, ale też całych społeczeństw. Ma docelowo zmienić nasz styl myślenia, tryb pracy i życia, ma pokazać, że transformacja energetyczna to nie tylko powód do zmian, ale też konieczność reform w świetle zmieniającej się sytuacji klimatycznej i rewolucji przemysłowej.
Produkujemy najdroższy prąd w całej Europie. Dzieje się tak dlatego, że polski system energetyczny jest niestety w przeważającej mierze oparty na źródłach węglowych, wysokoemisyjnych, co z kolei przekłada się wprost na cenę energii. Dokumenty strategiczne przyjęte przez rząd całkiem niedawno, takie jak: „Polityka energetyczna Polski do roku 2040" czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta