Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Wykładnia nie może prowadzić do rozszerzania przywilejów

20 października 2021 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Opłaty przyłączeniowe ponoszą też podatnicy, którym nie przysługuje zwolnienie od podatku dochodowego. Rozwiązaniem korzystniejszym dla nich jest możliwość rozliczenia w kosztach wydatków poniesionych na opłatę przyłączeniową, bezpośrednio i w całości, a nie poprzez odpisy amortyzacyjne z tytułu zużycia środków trwałych.

W sierpniu 2017 r. gmina wystąpiła o interpretację przepisów o CIT. Wyjaśniła, że jest podatnikiem tego podatku, zwolnionym podmiotowo.

Z wniosku wynikało, że gmina ponosi nakłady inwestycyjne związane z budową szpitala miejskiego. Należą do nich m.in. tzw. opłat przyłączeniowych. Gmina wyjaśniła, że opłatę przyłączeniową uiszcza z tytułu umów o przyłączenie do sieci dystrybucyjnych co najmniej energii elektrycznej, cieplnej, sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, zawartych z przedsiębiorstwami. Tłumaczyła, że należność ta stanowi bezpośrednie następstwo decyzji o rozpoczęciu realizacji inwestycji, a jej poniesienie jest niezbędnym warunkiem do rozpoczęcia użytkowania budynków/budowli zgodnie z ich przeznaczeniem. Od uiszczenia wspomnianej opłaty zależy również samo prowadzenie i zakończenie robót budowlanych.

Gmina chciała się upewnić czy opłaty przyłączeniowe, poniesione bezpośrednio w związku z przyłączeniem inwestycji do sieci dystrybucyjnych, zwiększają wartość początkową środków trwałych wchodzących w jej skład?

Sama uważała, że opłaty przyłączeniowe zwiększają wartość początkową środka trwałego i dopiero poprzez odpis amortyzacyjny stają się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12096

Wydanie: 12096

Spis treści
Zamów abonament