Kara umowna z tytułu odstąpienia od umowy może być kosztem
Przedsiębiorca odstępujący przed terminem od umowy najmu i płacący z tego tytułu karę umowną, może ten wydatek rozliczyć w kosztach uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego.
Potwierdza to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydanej po interwencji sądów administracyjnych interpretacji indywidualnej z 31 sierpnia 2021 r. (0111- KDIB1-3.4010.498.2017.6.MBD).
Stan faktyczny
Z wnioskiem o wydanie interpretacji w tej sprawie wystąpiła spółka prowadząca działalność gospodarczą w zakresie produkcji i handlu napojami spożywczymi. Wnioskodawca wskazał, że w ramach prowadzonej działalności zawiera umowy najmu występując w roli najemcy. Umowy zawierane są zwyczajowo na czas określony, a ich postanowienia przewidują możliwość odstąpienia, jej rozwiązania lub zaprzestania wykonywania przed upływem okresu, na który została zawarta. Ponadto, do rozwiązania umowy może dojść w wyniku zgodnego porozumienia stron umowy. W tym kontekście spółka wskazała, że korzystając z powyższych możliwości przedterminowego zakończenia stosunku umownego, może być zobowiązana do zapłaty drugiej stronie kary umownej, przy czym takie kary umowne mogą być nazywane w różny sposób.
W stanie faktycznym spółka wskazała również na powody potencjalnego odstąpienia od umowy najmu wyjaśniając, że działalność gospodarcza Wnioskodawcy w najmowanych powierzchniach może niekiedy stawać się nieefektywna (prowadzić do generowania strat), czy też rynkowo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta