O porządek muszą dbać również właściciele nieruchomości
Jeżeli obowiązek utrzymania czystości na chodniku należy zarówno do właściciela nieruchomości położonej wzdłuż chodnika, jak i do zarządu miasta, to ich odpowiedzialność za szkody wyrządzone w wyniku naruszenia tego obowiązku jest solidarna.
Ustawa z 13 DzU z 2021 r., poz. 888 ze zm., dalej jako u.c.p.g.) nakłada także obowiązki na właścicieli nieruchomości (zob. w szczególności art. 5 ust. 1. u.c.p.g.).
Jak przybliżył Trybunał Konstytucyjny – w odniesieniu do jednego z tych obowiązków, tj. obowiązku oczyszczania ze śniegu i lodu oraz usuwania błota i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości – przepis ten jest wyrazem przyjętego od dawna poglądu, zgodnie z którym z prawa własności wynikają także określone obowiązki społeczne. Obowiązek nałożony na właścicieli nieruchomości wynika również z tradycji prawnej istniejącej w polskim ustawodawstwie; gdyż od dawna obowiązek utrzymywania czystości na własnej nieruchomości oraz na przylegającym do niej chodniku i części jezdni spoczywał na właścicielach nieruchomości.
Dawne regulacje
Pomijając nawet XIX-wieczne regulacje tzw. policji lekarskiej, nakładające na właściciela domu obowiązek utrzymywania w czystości ulic i rynków leżących naprzeciw nieruchomości, obowiązek ten w sposób zbliżony regulowały zarówno kolejne akty normatywne wydane w okresie międzywojennym, jak i normy uchwalone po II wojnie światowej. Podobne rozwiązania nakładające na właścicieli nieruchomości obowiązki w zakresie sprzątania części dróg i ulic przylegających do nieruchomości obowiązują również w innych krajach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta