Skutki podatkowe wniesienia aportu do spółki komandytowej
W przypadku wniesienia aportu do spółki komandytowej, po stronie wnoszącego nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu, jednak tylko w przypadku, gdy przedmiotem aportu będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa.
Zobowiązanie się do wniesienia wkładów do spółki komandytowej jest jednym z obowiązków zarówno komplementariuszy, jak i koman- dytariuszy. Wkłady te mogą mieć zarówno charakter pieniężny, jak i niepieniężny (aport). Przedmiotem aportu mogą być z kolei rzeczy (ruchome i nieruchome), będące środkami trwałymi, a także wartości niematerialne i prawne. Ponadto, podatnik może wnieść do spółki przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część. Warto zatem wiedzieć, że wniesienie do spółki wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej implikuje konkretne skutki na gruncie prawa podatkowego, w tym podatku dochodowego od osób prawnych.
Określając te skutki warto na początku zwrócić uwagę na regulację zawartą w art. 12 ust. 4 pkt 3c ustawy o CIT. Na podstawie tego przepisu do przychodów nie zalicza się przychodów z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki. Oznacza to, że co do zasady wniesienie aportu do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta