Do rozstrzygnięć w sprawie taryf można mieć zastrzeżenia
Nie każda odmowna decyzja organu w przedmiocie zatwierdzenia opłat za wodę i ścieki będzie poprawna i nie zostanie – w razie wniesienia skargi – uchylona przez sąd administracyjny.
Kilka miesięcy temu rozpoczął się nowy okres taryfowy dla przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych i przedsiębiorstwa te rozpoczęły proces zatwierdzenia nowych taryf za wodę i ścieki, kierując w tym celu wnioski o zatwierdzenie taryf do organu regulacyjnego – dyrektora regionalnego zarządu gospodarki wodnej PGW WP. Jak pokazuje praktyka zarówno ostatnich kilku miesięcy, jak i poprzedniego okresu taryfowego, decyzje wydawane przez organ w przedmiocie odmowy zatwierdzenia taryfy nie zawsze są poprawne zarówno pod względem formalnym, jak i materialnoprawnym.
Z punktu widzenia interesów przedsiębiorstwa uważna analiza wydanej decyzji jest niezwykle istotna w kontekście podjęcia decyzji odnośnie do ewentualnego odwołania oraz prawidłowego sformułowania zarzutów. Krytyczna ocena otrzymanej decyzji ma również kluczowe znaczenie na dalszym etapie postępowania – konstruowania skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego i postępowania przed tym sądem.
Aspekty formalnoprawne
Zgodnie z art. 107 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego (k.p.a.), decyzja powinna zawierać następujące elementy:
- oznaczenie organu administracji publicznej, który wydał decyzję,
- datę wydania,
- oznaczenie strony lub stron,
- powołanie właściwej podstawy prawnej,
- rozstrzygnięcie,
- uzasadnienie faktyczne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta