Piecza zastępcza: czy zmiany są słuszne
Pełniejsze zabezpieczenie dobra dziecka to dobry postulat. Niestety, niektóre konkretne propozycje pozbawione są praktycznego uzasadnienia.
Od dłuższego czasu w przestrzeni publicznej, głównie ze strony rodziców zastępczych, organizacji pozarządowych oraz instytucji, które wykonują swoje zadania w obszarze pieczy zastępczej, wskazywano na konieczność zmiany przepisów dotyczących rodzin zastępczych. Celem zmian miało być pełniejsze zabezpieczenie dobra dziecka poprzez dalszy rozwój rodzinnej pieczy zastępczej, a w konsekwencji ograniczenie liczby placówek opiekuńczo-wychowawczych zwanych „domami dziecka".
Kwalifikacja zamiast akceptacji
Jednym z najczęściej podnoszonych postulatów było ograniczenie umieszczania dzieci w takich placówkach opiekuńczo-wychowawczych poprzez zapewnienie im opieki w rodzinach zastępczych. Od lat rodziny zastępcze twierdzą, że sposobami na uatrakcyjnienie tego rodzaju opieki powinny być zwiększenie wysokości świadczeń, w szczególności w przypadku rodzin zawodowych, oraz wprowadzenie większych ułatwień w załatwianiu spraw urzędowych czy w codziennej opiece nad powierzonymi dziećmi.
Konieczność przekształceń w pieczy zastępczej została zauważona przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, które przygotowało swój projekt nowelizacji ustawy (nr UD135). Obecnie jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta