Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Krąg spalonej siarki

18 grudnia 2021 | Plus Minus | BOGDAN J. GÓRALCZYK
Pokaz karykatur Jarosława Kaczyńskiego i Viktora Orbána z parady w Düsseldorfie, Kraków, marzec 2018
autor zdjęcia: Piotr Guzik
źródło: Fotorzepa
Pokaz karykatur Jarosława Kaczyńskiego i Viktora Orbána z parady w Düsseldorfie, Kraków, marzec 2018

Stoimy na progu zimnej wojny domowej, w podzielonych społeczeństwach – pisze polski politolog.

Drogi Laci,

Znaleźliśmy się na jednym z najpoważniejszych progów od dziesięcioleci. Nie tylko wy na Węgrzech, czy my w Polsce, ale my wszyscy w całej Europie i na świecie. Właśnie wydałem tom o Chinach ery Xi Jinpinga i mam pełną świadomość, że w sensie politycznym i strategicznym rysuje się nam na horyzoncie nowa zimna wojna. Przyszłość jest niepewna i trudno przewidzieć, w którym kierunku pójdzie świat. Wszędzie pełno otwartych pytań.

Czynnik niemiecki

Coś się jednak stało w wielkiej polityce, w stolicach ważnych państw – i to nie tylko w Londynie po brexicie, ale też w Waszyngtonie i w Berlinie. Tak jak przez kilka poprzednich lat decydował o wszystkim „czynnik Trumpa", tzn. interesy były ważniejsze od wartości, tak w obecnej Ameryce Bidena mamy mieszankę: wrócili liberałowie i demokracja, ale polityka siły (Power Politics) nadal jest w grze, tak samo jako wielobiegunowy porządek na świecie. A to oznacza, że mamy do czynienia już nie tylko z dwustronnymi ustaleniami (dealami) jak za Trumpa.

Inna jest też sytuacja w Europie. Unia Europejska drży w posadach. Jej przyszłość jest otwarta i niepewna. Można przypuszczać, że dopiero po przyszłorocznych wyborach prezydenckich we Francji będziemy wiedzieli, w jakim kierunku zmierzamy. W obecnych pandemicznych czasach tylko jedno zdaje się być pewne: dziś na kontynencie decyduje nie tylko Bruksela, ale także...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12145

Wydanie: 12145

Zamów abonament