Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pegasus kontra Predator

15 stycznia 2022 | Plus Minus | Marcin Łuniewski
źródło: Mirosław Owczarek
autor zdjęcia: Jeffrey Coolidge
źródło: Getty Images

Nie tylko w Polsce obywatele są inwigilowani przez służby specjalne. Po zaawansowane technologicznie metody sięgają też firmy i instytucje państwowe, niekoniecznie z krajów autorytarnych. A gdy jest popyt, przybywa też rozwiązań pomagających włamywać się do prywatnych telefonów.

Po tym jak w wyborach z 2005 roku Ayman Nour rzucił wyzwanie urzędującemu od niemal 30 lat prezydentowi Egiptu Hosniemu Mubarakowi, trafił do więzienia. Po wyjściu na wolność nie zrezygnował z działalności politycznej i głośno zaczął sprzeciwiać się nowemu przywódcy państwa – marszałkowi al-Sisiemu. Z tego powodu został zmuszony do ucieczki z kraju. Zamieszkał w Turcji i wciąż pozostaje zdecydowanym krytykiem władz w Kairze, które nazywa „represyjnym, militarnym reżimem". Choć od jego wyjazdu z Egiptu upłynęło już ponad osiem lat, rząd Sisiego nie zapomniał o Nourze. Pod koniec grudnia 2021 roku eksperci z kanadyjskiej grupy badawczej Citizen Lab ustalili, że jego iPhone został zainfekowany programem szpiegującym Pegasus. Podejrzenia mężczyzny wzbudziło to, że telefon cały czas był bardzo nagrzany. Jakby tego było mało, analitycy odkryli, że urządzenie równolegle zostało zhakowane nowym, nieznanym do tej pory systemem o nazwie Predator. Najprawdopodobniej za oboma atakami stoją egipskie służby. Rynek komercyjnego oprogramowania szpiegującego ma do zaoferowania więcej zaawansowanych narzędzi, niż uważali dotychczas eksperci.

Od Macrona do Giertycha

Od kiedy w 2016 roku analitycy Citizen Lab po raz pierwszy napisali o firmie NSO Group, założonej przez byłych pracowników elitarnej jednostki izraelskiego wywiadu „8200", oraz o stworzonym przez nią systemie Pegasus,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12166

Wydanie: 12166

Zamów abonament