Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mateusza Morawieckiego zmagania z rzeczywistością

15 stycznia 2022 | Plus Minus | Piotr Zaremba
W obozie władzy opadają maski. Przeciwnicy Mateusza Morawieckiego, jak Zbigniew Ziobro, atakują go otwarcie
autor zdjęcia: Tadeusz Koniarz
źródło: reporter
W obozie władzy opadają maski. Przeciwnicy Mateusza Morawieckiego, jak Zbigniew Ziobro, atakują go otwarcie

W krainie ślepców wciąż jest królem, choćby i jednookim.

Za wiele kłopotów obecnej władzy premier Mateusz Morawiecki nie musi być jakoś szczególnie obciążany. Wszyscy wiedzą, że za awanturę z Unią Europejską, a właściwie za wojnę wokół sądów i praworządności, odpowiada po trosze Zbigniew Ziobro, a w jeszcze większym stopniu sam Jarosław Kaczyński. Morawiecki to co najwyżej ktoś, kto nie znajduje na to dobrej odpowiedzi, przy czym twardogłowi prawicowcy atakują go za to na równi z opozycją. Ale to nie przez niego tracimy zaliczkę na Krajowy Plan Odbudowy.

Niewielu też podejrzewa, że jeśli podsłuchiwano senatora Krzysztofa Brejzę czy Romana Giertycha przy pomocy oprogramowania Pegasus, akcji tej patronował szef rządu. To wykluło się zapewne gdzieś pomiędzy służbami specjalnymi Mariusza Kamińskiego i resortem Ziobry.

Inflacyjna ława oskarżonych

Premier stanął za to wobec nowej dla siebie sytuacji, mocując się z drożyzną. Trafnie zauważa Jan Rokita w „Sieciach": „Przez te lata bowiem to prawicowa władza miała monopol na nieustanne poprawianie materialnego standardu życia społeczeństwa, w tym zwłaszcza na szybkie awansowanie grup dotąd upośledzonych, żyjących na granicy ubóstwa. (...) Polityczny przełom, jaki dokonuje się na naszych oczach, polega właśnie na tym, że rządząca prawica musi przyjąć odpowiedzialność za wybuch inflacji i drożyzny, faktycznie cofającą jakąś część korzyści i przywilejów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12166

Wydanie: 12166

Zamów abonament