Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tomasz Terlikowski: Wiarygodność hierarchów błyskawicznie spada

15 stycznia 2022 | Plus Minus | Tomasz P. Terlikowski

Coraz częściej mówi się o zasadniczej zmianie, jaka dokonała się w polskim Kościele w kwestii stosunku do osób skrzywdzonych przez duchownych. Jednak nie będzie to zmiana wiarygodna, jeśli nie pójdą za nią konsekwencje wobec hierarchów, którzy postępują wbrew zapisanym i przyjętym zasadom.

Jest faktem, że Kościół w Polsce wprowadził wiele zaleceń i zasad, pojawili się delegaci diecezjalni i zakonni, dokonał się realny postęp w kwestii ochrony dzieci i młodzieży w Kościele. Jest również jasne, że pewna część biskupów została ukarana za zaniedbania, a inni czekają na watykańską ocenę swoich działań czy wręcz ochrony przestępców seksualnych w sutannach. Może zaskakiwać, że czasami trwa to tak długo. Jest wreszcie faktem, że świadomość problemu, choć bardzo powoli, to jednak się zwiększa. Tyle że z perspektywy medialnej oraz czysto ludzkiej wszystkie te zmiany mogą zostać przekreślone nawet nie jedną wypowiedzią biskupa, ale jeszcze bardziej brakiem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12166

Wydanie: 12166

Zamów abonament