Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podsłuchy i inwigilacja. Branża przeżywa boom

15 stycznia 2022 | Plus Minus | Izabela Kacprzak
autor zdjęcia: Akos Stiller
źródło: bloomberg

Bezpieczeństwo w biznesie to dziś jedna z najbardziej dochodowych branż na rynku. Firmy wydają setki tysięcy, by zabezpieczyć się przed cyberatakami, podsłuchami, a przede wszystkim przed wyciekiem poufnych danych czy informacji.

Raj na ziemi" – tak o rynku świadczącym usługi szeroko pojętego bezpieczeństwa biznesu mówi emerytowany generał, którego przedsiębiorcy często proszą o „rekomendację" kogoś zaufanego. Jego znajomy, prezes potężnej, prywatnej spółki, pochwalił się niedawno, że na bezpieczeństwo w firmie wydał 500 tys. zł. To cena za zaprojektowanie i budowę tzw. pokoju ciszy, naszpikowanego sprzętem antypodsłuchowym najwyższej klasy plus audyt bezpieczeństwa. – Sprzęt, jaki tam zainstalowano, daje mu 100-proc. pewność, że nic poza to miejsce się nie przedostanie – podkreśla nasz rozmówca. „Pokoje ciszy", zwane też „safe roomami", przypominają kancelarie dla materiałów niejawnych, jakie mają sądy, prokuratury czy służby. Nie posiadają okien, maksymalnie może przebywać w nich do sześciu osób. Takie specjalne, w pełni bezpieczne gabinety są od lat standardem w MON czy MSZ. Od kilku lat buduje je coraz więcej firm.

Pół żartem, pół serio można powiedzieć, że „afera podsłuchowa" z 2014 r. była matką dzisiejszego sukcesu tej branży. Dzięki dwóm przekupionym kelnerom, Markowi Falencie, biznesmenowi handlującemu węglem z Rosjanami udało się podsłuchać, o czym rozmawiało ponad 100 osób na 66 spotkaniach – polityków, biznesmenów, szefów najważniejszych instytucji w państwie. Skandal spowodował kryzys rządu Platformy, ale przede wszystkim...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12166

Wydanie: 12166

Zamów abonament